İzmir Özel Türk Koleji
Anaokulları KAYIT

Portfolyo Sunumları

Portfolyo öğrencinin, yaşadığı sistem içinde öğrendiklerinden, ilgi ve becerilerinden, sanat çalışmaları ya da fen deneylerinden ve daha pek çok çalışmalarından bazılarını seçip, anne babasına kendi ağzı, aklı, yüreği ve bilgisiyle sunduğu ya da sergilediği bir süreçtir. Portfolyosunu ailesiyle birlikte gözden geçirerek kendisinin nasıl geliştiği yönünde bilinçlenmek, etkili bir öğrenme ortamı yaratarak çocuğun yarattığı ve yaptığı işlerle onur duymasını sağlar. Öz güvenini ve öz sayısını arttırır. Öğrenme gücünün bilinçli bir biçimde farkına varmasını sağlar. Etkin çalışmalar yapma doğrultusunda cesaretlendirir ve güdüler. Bireysel stilini belirginleştirir. İletişim kurma, yorum yapma ve kendini ifade etme becerilerini geliştirir. Katılımcılığı ve girişkenliği özendirir. Çocuk Kendi kendini değerlendirdiğinden etkinlikler üzerindeki denetimlerini arttırır. Anne, babalar bu toplantıya katılarak çocuklarını nasıl desteklediklerini ona somut bir biçimde göstermiş olurlar. Çocuklarının nasıl geliştiğini ve nelere ilgi duyduğunu görürler ve keşfederler. Çocuklarının yaptıklarını beğenerek ve olumlu düşünce ve yorumlarını belirterek gelişimine katkı sağlarlar.

Çocuğunuza olumlu bir ortam yaratmak için yardım edin.
Konuşmayı çocuğunuzun yapmasına fırsat verin.
Çocuğunuzu dinleyin.
Açık uçlu sorular sorarak, çocuğunuzu cesaretlendirin.
Bu çalışmayı nasıl seçtin? Onu seçme sebebin nedir?
Bu çalışmadan neler öğrendin?
Bu çalışmanı bize anlatır mısın?
Buna benzer çalışmaları evde yapma konusunda ben sana yardımcı olabilir miyim? Nasıl yardımcı olabilirim? Çocuğunuzu başkaları ile kıyaslamayın. Çocuğun ne yapmadığını görmek yerine ne yaptığını görmek önemlidir.
Çocuğun sınıf seviyesine veya yaşına göre değil, zaman içerisinde kendine özgü olarak öğrenip geliştiğini anlamak önemlidir.
Çocuğun gelişiminin zaman içinde belgelenmesi ve bunun farklı yönlerden yapılması, açılarından çok önem taşımaktadır.