İzmir Özel Türk Koleji
Anaokulları KAYIT

Çiğli Anaokulu Minikleri ve Satranç


“Satranç hayat gibidir. Her parçanın kendi işlevi vardır. Bazıları zayıftır, bazıları güçlü. Bazıları oyunun başında işine yarar, bazılarıysa sonunda. Ama kazanmak için hepsini kullanmak zorundasın. Aynen hayatta olduğu gibi, satrançta da skor tutulmaz. On parçanı kaybedip, yine de kazanabilirsin oyunu. Satrancın güzelliği budur işte. İşler her an tersine dönebilir. Kazanmak için yapman gereken tek şey tahtanın üzerindeki olası hamleleri ve anlamlarını iyi bilmek ve karşındakinin ne yapacağını kestirebilmek.” (ADAM FEWER) sözünden yola çıkarak, çocuklarımız da ,kazandıklarında  rakiplerini incitmeden tebrik ediyor ,kaybettiklerinde ise masadan kalkıp diğer maçlarına  konsantre oluyorlar. 

 Çiğli Anaokulu 5 yaş grubu öğrencilerimiz ,Satranç dersinde, Öğretmenlerinden hayatın içinden örnekler ile zorluklarla karşılaştıklarında farklı çözüm yolları bulmayı, zorluklar ile pes etmeden mücadele edebilmeyi, sabırlı olmayı öğreniyorlar.

Satranç,  çocuklarımız için sadece bir oyun değil bir hayat felsefesidir. Yarınlarda var olmak için Satranç hayatımızın kendisidir.